Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy – Anne-France Dautheville

isłojewska

2017-09-04

sekrety_ro347lin_160_01Ta niemal kieszonkowych wymiarów książeczka idealnie zmieści się w każdym plecaku, który zabierzemy na wyprawę. To reportażowo-literacki leksykon świata roślin, jakie rosną na świecie. I co najważniejsze, my, czytelnicy będziemy bardzo dobrze czuć się w towarzystwie tak uroczego, mądrego, wszechwiedzącego i sympatycznego Przewodnika. Anne-France Dautheville, przemierzyła na motocyklu cały świat, jest zapaloną ogrodniczką, a jej prawdziwą pasją jest poznawanie roślin – czytamy w wydawniczej zapowiedzi. To prawda, ale trzeba jeszcze i literackich zdolności oraz daru opowiadania, by w miniaturowych hasłach, zaciekawić czytającego tą jedną, właściwą wybranej roślinie tajemnicą.


A przyrodniczych zagadek jest to bardzo wiele. Jedne kryją się pod ziemią, inne w wodzie. Są i te na powierzchni, w powietrzu. A każda z nich to jedyna w swym rodzaju żywa istota, obdarzona rozumem, cechami charakterystycznymi i emocjami. Każda z nich to indywidualność, która umie współżyć z zespołem. Okazuje się, że fiołki najchętniej i najpiękniej rosną w tej ziemi, w której znajduje się mnóstwo cynku. A topola wprost zjada trotyl, który dostał się do wód gruntowych. Gąsienica Heliothis virescens uwielbia zjadać tytoń, czego ten nie znosi, więc wydziela ostry zapach, który z kolei uwielbiają osy. A te ostatnie składają we wrogu tytoniu swoje jaja. A jeśli czytelnik zawędruje na Malezje i zapomni zegarka, powinien poszukać "ukiśli" - krzewu, otwierającego pąki kwiatów punktualnie o trzeciej po południu. A kiedy opadnie z niego pięć płatków, możemy być pewni, że jest godzina szesnasta po południu.

Są też porady kulinarne. Jeśli na przykład zabraknie nam imbiru do sałatki, a sklepy sa zamknięte, to można "kopnąć się" do ogródka po kopytnik, pod warunkiem, że go zasadzimy. Nie brakuje odwołań do wierzeń ludowych oraz do wiedzy i praktyki naszych babek, ujętych w ramki: "Moja babcia powiada…". Autorka też podaje w bardzo przystępnej formie przykłady działalności badawczej naukowców nad roślinami.

Bardzo cenne jest i spojrzenie autorki na świat roślin. To nie są ciekawostki podawane w jednej opisowej, encyklopedycznej formie. Jest w nich zawarte osobiste doświadczenie, wrażenia z bezpośredniego kontaktu z określoną rośliną. A przede wszystkim ten cudowny leksykon roślin zachwyca wielowarstwowym spojrzeniem na ich świat. Są poglądy naukowe, ludowe, chrześcijańskie. Wszystkie one na swój sposób tłumaczą, opisują świat roślin. A głównie odpowiadają na pytanie - dlaczego?

Bardzo ważnym elementem są zamieszczone czarno-białe ilustracje, rysunki, przypominające dawne ryciny. Obrazują one wygląd rośliny, czy krajobrazu.

Książka ta także uczy nas innego spojrzenia na świat przyrody. To inteligentny, wypełniony emocjami, idealnie zaprogramowany świat, w którym obowiązują określone prawa. I tak jak w podtytule zaprasza nas do podniesienia listka danej rośliny, bo pod nim ukryte są jej tajemnice.

Andrzej Stańczyk, który przełożył tę książkę, zachował jej klimat. Lekkość stylu, poczucie humoru i styl narracji. Brawo – i dla autorki, i dla tłumacza! A dla Wydawnictwa Literackiego podziękowania za edycję tej książki. Przyroda i człowiek to przecież jeden wspólny świat!

Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy – Anne-France Dautheville; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Tłumaczenie: Andrzej Stańczyk; Okładka: miękka; Format: 205 x 130 mm; Liczba stron: 148; ISBN 978-83-08-06325-5

Ilona Słojewska

Tagi: przewodnik, rośliny, Wydawnictwo Literackie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany